2009. december 5-én és 6-án a szegedi repülőtéren (Bajai út)Mikulás repülés lesz.
2009-12-01
2009-11-30
Várjuk a Mikulást!
Szerda:
Vágj ki kartonból egy Mikulás fejet. Tépkedjetek fehér vattából kisebb darabokat. Sodorjátok, gömbölyítsétek, majd folyékony ragasztóval ragasszátok fel bajusznak, szakállnak, sapka bojtjának.
Csütörtök:
Írjatok a Mikulásnak levelet. Vágj ki piros papírból egy A4-es darabot. Vágj ki reklámújságból vagy rajzolj bármit, amit a Mikulás hozhat a gyerekeknek. Ragasztgassátok fel kenőfejes ragasztóval a kartonra. Rakjátok borítékba és adjátok fel postán.
Péntek:
Pattogtassatok kukoricát és tompa tű segítségével fűzzétek fel cérnára. Díszítsétek fel a lakást téli hangulatba.
Szombat:
Süssetek zabpelyhes sütit. Rakjatok külön tányérra néhány darabot a Mikulásnak.
Vasárnap:
Pucoljátok ki közösen a csizmákat és tegyétek ki az ablakba.
Zabpelyhes süti
Hozzávalók: 13 dkg vaj, 20 dkg barnacukor, 2 tojás, 10 dkg liszt, ½ kiskanál só, késhegyni sütőpor, 20 dkg zabpehely, 3 dkg összevagdalt dió.
Keverd ki a vajat a cukorral. Dolgozd bele a tojásokat. Keverd össze a lisztet a sütőporral és a sóval és add hozzá a masszához. Forgasd bele a zabpelyhet és a diót. Szaggass ki a tésztából kiskanállal darabokat, forgasd bele zabpehelybe és rakd kivajazott tepsibe. 180 ºC – os sütőben 8 percig süsd aranybarnára.


2009-11-16
Meséljünk
Hétfő:
Mondd el a „Két kicsi bocs meg a róka” című mesét kétszer-háromszor. Játsszátok el két plüss mackóval, ahogy veszekednek a sajton.
Kedd:
Készítsetek sóliszgyurmát. Formázzátok meg a két bocsot meg a sajtot. Hagyjátok megszáradni, közben mondd el a mesét. Száradás után vastag ecsettel, temperával fessétek ki.
Szerda:
Dobozból készítsetek szekeret úgy, hogy a tetejét leveszitek, vágj belőle négy kört. Ráragasszátok a dobozra, azok lesznek a kerekek. Rakjátok a dobozba a sajtot. Mondd el a mesét úgy, hogy a szekeret és az egyik bocsot Te, a másik bocsot a gyermeked mozgatja. A róka legyen a kezed. A mutató, és középső ujjaddal sétáljon a bocsokhoz. Este meséld el a mesét úgy, hogy Apu keze legyen a róka.
Csütörtök:
Játsszátok el a mesét úgy, hogy a kicsi mozgatja a két bocsot, Te a szekeret és Te leszel a róka is. Közben mondjátok a mesét együtt.
Péntek:
Játsszátok el a mesét úgy, hogy Te vagy az egyik bocs, egy plüss mackó a másik, a kicsi pedig a róka. Nevezzetek ki valamit sajtnak. Később játsszátok el szerepcserével is.
A két kicsi bocs meg a róka
Medve apó, medve anyó dolga után járt az erdőben. Volt nekik két kicsi bocsuk. Azok otthon heverésztek. Mikor ráuntak a heverészésre, elindultak sétálni. Ahogy sétáltak, egyszer csak meglátták az országutat. Az országuton emberek jártak, szekerek döcögtek. A két kicsi bocs egy bokor hüséből nézelődött. Az országut göröngyös volt. Egyik – másik szekér akkorát zökkent, hogy a kocsis majd ledőlt a bakról. A két kicsi bocsnak a könnye is kicsordult, olyan jól mulatott. Egyszer aztán keserves nyikorgást hallottak. Hát, egy hosszu szekér közeledett az uton, egy roskadásig megrakott hosszu szekér. A két kicsi bocs csendben kuksolt a bokorban s nézte, mi történik. Az történt, hogy az egyik kerék gödörbe szaladt, a szekér tetejéről pedig a földre gurult egy nagy fehér malomkő. Gurult, gurult, aztán elterült az árokban. A két kicsi bocs odaszaladt. Látták, hogy nem malomkő az, hanem egy szép, kerek, zsíros sajt.
- No, ezt megesszük – mondták.
Azzal megfogták a sajtot kétfelől, s bevitték a sürübe, hogy megosztozzanak rajta. Csak hát egyik bocs sem bizott a másikban. Veszekedni kezdtek, a sajtot pedig ide-oda rángatták. S kiabáltak, a hogy a torkukon kifért.
A róka éppen arra kószált. Gondolta, megnézi min torzsalkodik a két bocs. Mikor látta, hogy sajton kaptak össze, ajánlkozott, hogy majd igazságot tesz közöttük, elosztja a sajtot.
- Elfogadunk birónak, róka koma – mondta a két kicsi bocs.
- Akkor menjetek oda a bokor mögé – szólott rájuk a róka. – Fordítsatok hátat, s addig ide nézzetek, míg hármat nem vakkantok.
A két kicsi bocs engedelmesen elbujt egy bokor mögött. A róka megnyalta a szájaszélét s jóizüen hozzálátott a lakomához. Mikor a sajtot az utolsó harapásig felfalta, megint megnyalta a száját, s nesztelenül odébb állt.
A két kicsi bocs pedig várta, várta, hogy a róka hármat vakkantson. Múlt az idő, mult az idő, de nem vakkantott senki. Erre kukucskálni kezdtek a bokor mögül. S nagyon elcsodálkoztak, mivel a rókának színét se látták. Mikor pedig kiderült, hogy a rókával együtt a szép kövér sajtnak is nyoma veszett, akkor a két kicsi bocs rettentően elszomorodott.
- Ha jó testvérek lettünk volna, sajtot is ehettünk volna - mondták. Nagy busan megindultak hazafelé.


2009-10-27
Ragasztás
Hétfő:
Színes papírból tépegessetek nagyobb darabokat. Kenőfejes ragasztóval ragasztgassátok fel egy cipődobozra, úgy, hogy teljesen befedje.
Kedd:
Készítsétek elő a tegnap elkészített dobozt, válogassatok apró terméseket (fél dióhéj, makk, kicsi gesztenye…) és ragaszgassátok fel folyékony ragasztóval a dobozra.
Szerda:
Vágj ki színes papírból faleveleket, rajzolj egy fát egy nagyobb papírra. Kenőfejes ragasztóval, ragaszgassátok a faleveleket a fára, és a fa alá.
Csütörtök:
Vágj ki színespapírból bogarakat, madarakat, fészket és kupacokat. Kenőfejes ragasztóval ragasszátok rá a tegnapi képre. Keretezzétek be.
Péntek:
Vágj ki szalvétából őszi képeket. Tapétaragasztóval vastag ecset segítségével ragasszátok fel virágcserépre.


2009-10-22
Ezt nektek gyerekek!
A szegedi Kövér Béla Bábszínház Színház a Kíváncsi Hörcsöghöz fogadóban című előadásában három mesét jelenít meg: A kakas és a Pipe, Az öreg halász és a nagyravágyó felesége, valamint Mátyás király meg az igazmondó juhász címmel.
A meséket keret fogja össze, melyben megismerkedhetünk a Hörcsöggel, akiről legfeljebb az előadás közepén derül ki, hogy hörcsög (vagy még akkor sem), hiszem sem a ruhája, sem a viselkedése nem teszi azt egyértelművé a néző (főleg a gyermeknéző!) számára.
Találkozhatunk ezen kívül három egymásra folyamatosan féltékenykedő vándorszínésszel, akik a meséket a bábozás különféle technikájával mutatják be.
Mire végre elérkezünk a pillanathoz, amikor is elkezdődhetne az első mese, megakad a történet, mert a vándorszínészek egymás szerepéért versengve vitatkoznak. Látunk ilyet bővel a való világban, miért kell ezt már az ovisokba belesulykolni? A veszekedés végigkíséri a Kakas és a Pipe előadását, azzal a gyermekek számára teljesen követhetetlenné téve a mese fonalát.
A második történet legalább látványos. De Az öreg halász és a nagyravágyó feleségét a jócskán megváltoztatott szöveg élvezhetetlenné teszi. Amikor még a népmese szájról szájra szállt, előfordult, hogy a szövegben vagy néhol a történetben, kisebb változások jöttek létre. De amikortól a népmesegyűjtők lejegyezték őket, minden irodalomra érzékeny ember – így az óvónők, tanárok is- kínosan figyelnek arra, hogy szóról-szóra ugyanazt a mesét adják át az utódoknak, amit a népmesegyűjteményekben olvastak. A Kövér Béla Bábszínház a kultúra ilyen fajta közvetítését, átadását, úgy látszik, nem tartja fontosnak. Pedig vannak dolgok, amikben nem kell trendinek lenni!
A Mátyás király meg az igazmondó juhász, hasonló technikával történő bemutatásra kerül, mint az előző mese. Pedig ha már három mesét látunk, amiből kettő másként jelenik meg, akár választhattak volna a vándorszínészek egy harmadik fajta előadásmódot is. De hagyjuk a bábozást! A szöveg és a mese folyama itt is meg lett erőszakolva. A „bárányok hallgatnak” szövegrész már-már az értéktelenségéről méltán híres Grimm-Busz Színház felnőttnevettető eszközeire emlékeztet, csak itt az óvónénik sem, és az anyukák sem törtek ki hangos kacajban. Úgy tűnik a poéngyártást még csiszolgatni kell! De a gyerekek soraiban sem látunk-hallunk már egyebet, mint fészkelődést, és „mikor lesz már vége” kérdések sokaságát, hiszen az öt-hat évesek nincsenek hozzászokva, hogy egy egész órán át figyeljenek. De ezt még csak nem is kívánhatjuk tőlük, hiszen mi aztán tudjuk mennyire nehéz olyasmire figyelni, amit nem értünk.
Egyszóval a Kövér Bélának még tanulni kell mi és mennyi való a gyereknek, ha versenyben akarnak maradni! Különben félő, hogy a színvonalasabbnál színvonalasabb –igazi- vándorszínészek(akik még helybe is mennek) elcsábítják nézőiket.


2009-10-05
Műtét az óvodában
Szegedi orvostanhallgatók járják az óvodákat, hogy a gyerekeket megbarátkoztassák a fehér köpennyel.
Gyakran találkozhatnak az anyukák a „doktor néni fóbiával”. Az orvostól való félelem kialakulásának csecsemőkorban kereshetjük az okát, hiszen a kéthetente, havonta beadandó kötelező védőoltások mély nyomot hagyhatnak a kicsikben. A szülők gyakran tapasztalják, hogy hat hónapos gyermekük már a háziorvos várótermében, de legkésőbb a kezelő asztalán hangos sírásba kezd, hiszen a helyhez, az archoz leginkább rossz élmények sorozata köti őt.
Ennek szeretnének véget vetni orvostanhallgatóink. Érkezésük előtti napon már üzennek, hogy a gyerekek vigyék el kedvenc plüss játékukat az óvodába, hogy mindenki a saját kis állatát gyógyítgatva kerülhessen közelebb az gyógyításhoz. Közösen hallgatják meg szívverését, nézik meg a torkát, kötözik be sebéta kis betegnek. A nagyobbak műtős néniknek és bácsiknak is beöltözhetnek. Az orvostanhallgatókkal együtt nézegethetik meg a röntgenfelvételeket, mosakodhatnak és öltözhetnek be az operációhoz, altathatják el kedvencüket, vehetik ki mandulájukat vagy a gyomrukból a lenyelt kavicsot. A műtét végén minden kis segítő megkaphatja a gumikesztyűjét(amiből rögtön lufit is fújhat), a szájmaszkját és kitöltheti betege kórlapját.
Mindeközben a fehér (vagy zöld) köpenyesek kedvesek, türelmesek, viccelődnek a gyerekekkel. Hamar megtanulják nevüket, így mindenkit nevén szólítanak: Peti dokinak vagy Szabó doktornak.
Ezért amikor a játék végén megkérdezik, hogy félelmetes volt-e a műtét vagy a sebek ellátása, egybehangzó nevetés és „DEHOGYIS”a válasz.
2009-10-01
Szülői Beszélgető Kör
Szerda délután a szegedi „Vasút a Gyermekekért Alapítvány Óvodájában” Szülői Beszélgető Kör-t rendeztek. A szülők igényeihez alkalmazkodva,két havonta leülnek beszélgetni az érdeklődő anyukákkal,apukákkal az aktuálisan kiválasztott. Sok-sok kérdés,kétely merül fel nap mint nap a szülőkben gyermekeikkel,nevelési stílusukkal kapcsolatban,melyekre ezeken az alkalmakon választ kaphatnak.
Azért választotta az óvoda az eszmecsere ilyen fajta formáját,mert tapasztalataik szerint ha a szülők más szülőtárs problémáját hallgatva ismernek rá a sajátjukra,nem élik meg azt különleges,”nem normális”,egyedülálló problémaként,rádöbbennek,hogy nem csak ők küzdenek hasonló bajokkal. Tegnap délután az óvoda védőnője a sokunk által jól ismert és szeretett Inci,Benkovics Irénvolt a „szellemi vezető”. Témául a fertőződést választotta. Az anyukák elmesélték aggodalmaikat az új influenzával,a cseppfertőzéssel terjedő betegségekkel,a hasmenéses-hányásos megbetegedésekkel,a magas lázzal és a kapszulákkal történő immunrendszer erősítésével kapcsolatban. Egy nagy problémahalmazzal találtuk szemben magunkat,melyre biztos sokféle választ kaphattunk volna a nyugati-,keleti-és az ősi orvoslásából. De Inci ezeket csak alig-alig érintette,inkább az anya-gyermek kapcsolatról kezdett beszélni. Arról,hogy a kicsi aki hozzánk született olyan-e mint amilyet elképzeltünk magunknak? Elfogadjuk-e,hogy ő más,tőlünk független,önálló személyiség,akinek élete,sorsa még a mi kezünkben van? Aki nem szereti az állandó „nemeket”,a folytonos tiltást,de a mindent megengedő,szabályok nélküli nevelést sem. Aki képes megbetegedni,csak mert úgy érzi kevés szeretetet vagy odafigyelést kap. Akinek fáj a füle ha nem akarja hallani a körülötte zajló világot. Akinek megfájdul a bokája ha angol után táncra,majd úszásra kell rohannia. Aki fejfájással küzd ha ovi után otthon a logopédia feladatokat kell gyakorolnia ahelyett,hogy csak játszhatna. Aki megtanul nem figyelni az emberi beszédre,mert ő olyan sokat beszélt már a süket füleknek…
Inci nem Béres cseppel vagy multivitaminos kapszulákkal védené az immunrendszert,hanem egy kis odabújással,mesével,ráhangolódással. A betegségek,problémák zöme ezzel a „terápiával” megelőzhető lehet. Csak próbáljuk ki,hátha igaza van!
Ajánlott irodalom:
Gerlinde Ortner: Gyógyító mesék (Magyar Könyvklub)


2009-09-20
Rajzoljunk
Hétfő:
Erősíts a falra egyszínű, nagyméretű csomagolópapírt. Rajzoljatok rá vastag ceruzával szabadon.
Kedd:
Készíts elő fekete fotópapírt és világos zsírkrétával rajzoljatok rá.
Szerda:
Készíts elő papírtányért és papírtálcát. Vastag zsírkrétával rajzoljatok rá mintákat. Készítsetek a babaszobába tányérokat.
Csütörtök:
Vonj be egy cipődobozt egyszínű csomagolópapírral. Rajzoljatok rá vastag filctollal, készítsetek házakat, autókat, buszokat…
Péntek:
Szórjatok egy színes tálcára lisztet úgy, hogy vékonyan ellepje. Rajzoljatok bele ujjal.


2009-09-11
Játék a gesztenyékkel
Hétfő:
Rakosgassátok a gesztenyéket méret szerint külön kupacokba. Válogassátok ki melyik gömbölyűbb és melyik laposabb. Próbáljátok ki hogy gurulnak.
Kedd:
Kiszúrt gesztenyékbe dugdossatok fogpiszkálót. Készítsetek annyi sünit, ahány tagú családotok van. Nevezzétek el őket úgy mintha Ti lennétek. Játsszátok el egy napotokat.
Szerda:
Játsszatok újra a sünikkel. Ki is egészíthetitek a családot (például a nagyszülőkkel). Kérd meg gyermeked, válassza ki azt a sünit, amivel játszani szeretne, a többit Te személyesítsd meg.
Csütörtök:
Szúrjatok a gesztenyékbe 2-2 lyukat, a lyukakba fogpiszkálót. Készítsetek hosszú kukacokat.
Péntek:
Szúrjatok a gesztenyékbe több lyukat, a fogpiszkálókat törjétek több méretűre. A gesztenyéket fogpiszkálók segítségével kapcsoljátok össze. Készítsetek furcsa szerzeményeket
Tipp:
Guríts néhány gesztenyét az ágy alá,jobban fogsz aludni,mivel a gesztenye elnyeli a földsugárzást.


2009-09-03
Öltözködés
Hétfő:
Készítsetek ki a kicsi ruhái közül őszi és nyári ruhadarabokat. Tegyétek őket egy kupacba, majd válogassátok szét évszak szerint.
Kedd:
Készítsetek egy meztelen papírbabát és rá való nyári és őszi ruhákat. Öltöztessétek fel nyári, majd őszi ruhákba úgy, hogy figyeljetek az öltözés sorrendjére.
Szerda:
Az öltöztető babán próbáljátok ki, hogy mi történik, ha rossz sorrendben öltöztetitek fel. Vegyél elő a ruháid közül egy öltözetre valót. Kérd meg a gyermeked, hogy öltöztessen fel rossz sorrendben, majd vetkőzz le, és öltöztessen fel helyes sorrendben.
Csütörtök:
Vegyetek elő a családtagok őszi ruhatárából néhányat, takarjátok le a kupacot egy takaróval. Felváltva húzzatok ki egyet-egyet és mondjátok meg kié.
Péntek:
Játsszátok el a tegnapi játékot cipőkkel is, majd keverjétek össze a cipőket és párosítsátok újra.


2009-08-18
Keverjünk kavarjunk
Hétfő:
Turmixoljatok össze mézzel és natúr joghurttal gyümölcsöt. Töltsétek formákba vagy 1dl-es műanyag poharakba. Tegyétek mélyhűtőbe. Amikor még nem fagyott meg teljesen, szúrjatok bele pálcikát és fagyasszátok tovább.
Kedd:
Tegyél műanyag vágódeszkára egy nagy kanál vaníliafagylaltot.
Recept:
Hozzávalók: 4 tojás, 5 dkg barnacukor, 1 vaníliarúd, ½ l tejszín.
Keverd habosra a tojássárgáját a cukorral és a vaníliarúdból kikapart magokkal. Öntsd hozzá a tejszínt és verd tovább. Verd fel a tojásfehérjét, és óvatosan keverd a
tejszínes masszához. Öntsd tálkába és rakd be a mélyhűtőbe.
Miután megfagyott, vedd ki, rakjatok mellé mazsolát, apróra vágott gyümölcsöt, csokoládédarabkákat. Fakéssel keverjétek, kavarjátok, vágjátok. Végül fogyasszátok el, vagy tegyétek műanyag poharakba és fagyasszátok le újra.
Szerda:
Szúrjatok fel gyümölcsdarabkákat pálcikákra. Olvassz fel egy tábla csokoládét és forgassátok bele a gyümölcsöket. Miután kihűlt kóstoljátok meg. Hagyjatok a család többi tagjának is!
Csütörtök:
Süssetek zabpelyhes sütit!
Recept:
Hozzávalók: 13 dkg vaj, 20 dkg barnacukor, 2 tojás, 10 dkg liszt, ½ kiskanál só, késhegyni sütőpor, 20 dkg zabpehely, 3 dkg összevagdalt dió.
Keverd ki a vajat a cukorral. Dolgozd bele a tojásokat. Keverd össze a lisztet a sütőporral és a sóval és add hozzá a masszához. Forgasd bele a zabpelyhet és a diót. Szaggass ki a tésztából kiskanállal darabokat, forgasd bele zabpehelybe és rakd kivajazott tepsibe. 180 ºC – os sütőben 8 percig süsd.
Péntek:
Készítsetek színes italokat (gyümölcsöket turmixoljatok össze, limonádét…). Öntsétek jégkockatartóba, készítsetek színes jégkockákat!


2009-08-11
Színek
Hétfő:
Rajzolj 3 különböző színű virágot és három ugyanolyan színű pillangót. Vágd ki a virágokat és a pillangókat. Nevezzétek meg a színüket, majd rakjátok rá a pillangókat az azonos színű virágokra.
Kedd:
Bővítsétek a pillangókat és a virágokat két színnel. Ragasszatok a pillangókra madzagot és reptessétek a hasonló, majd a különböző színű virágokra őket.
Szerda:
Rakjátok a virágokat egymástól nagyobb távolságra a szőnyegre. A pillangókat egyesével reptessétek a lakásban és keressetek velük azonos színű tárgyakat. Ha találtatok vigyétek az azonos színű virágokhoz. Gyűjtsetek jó sokat, legyenek nagy kupacaitok!
Csütörtök:
Rajzolj keményebb papírra egy virágos rétet pillangókkal, bogarakkal úgy, hogy ne legyen kiszínezve. Fessétek ki a képet temperával. Fessetek ujjal vagy vastag ecsettel is.
Péntek:
Vágj ki nagy méretű pillangókat! Fessétek ki temperával úgy, hogy csak az egyik szárnyra rakjatok festéket. Hajtsátok rá a másik szárnyát is. Nyomjátok össze, majd nyissátok ki. Készítsetek Apuval, Testvérrel is. Ha megszáradt, ragasszatok rájuk fonalat és akasszátok fel a lakásban.


2009-07-30
Árnyékba bújtak a Százszorszépek
Megalálták a legnagyobb árnyékot a szegedi reptéren a Százszorszép Gyermekház táborozói. Hűsölés közben megismerték a "pilóta kreszt", megnézhették a hangárban pihenő repülőgépeket, feltehették kérdéseiket a pilótáknak...
Az V. Női Vitorlázórepülő Világbajnokság ausztrál, angol és japán csapatának földi személyzete mosolyogva nézte a jövő pilótáit.
2009-07-26
Ovis leszek
„ Amikor Dani először ment óvodába, nagyon örült annak, hogy már óvodába mehet, csak még annak nem tudott eléggé örülni, hogy ott is kell maradni.” /Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok/
Vannak óvodák akik meglehetősen érzékenyen kezelik a beszoktatás problémáját. Ilyen többek között a „ Vasút a Gyermekekért Alapítvány Óvodája” ahol már előző tanév februárjában elkezdődik az ismerkedés a leendő kicsikkel. A februári keddeken nyílt napot tartanak a kiscsoportban, ahova előzetes egyeztetés után – amire a magas létszám elkerülése miatt van szükség – várják az érdeklődő családokat. Olyankor körbe lehet járni az óvodát, megismerni az óvónéniket, dajkanéniket, a kiscsoport napirendjét, az udvar játékait, alkalom nyílik arra, hogy egy délelőttre óvodássá váljon az óvodába készülő család. Mert nem csak a kicsi készül óvodába, hanem az anyuka és az apuka is, akiknek szintén meg kell ismerni a választott óvoda szokásait, elvárását, adni tudását, hogy tisztába lehessenek azzal mit várhatnak el és mit kaphatnak majd cserébe az óvodától.
A MÁV OVI -ban a márciusi beiratkozás után is bármikor szívesen látják a leendő ovisokat egy-egy közös játékra, de az óvoda szervezett programjaira – Kis művészek délutánja, Húsvéti készülődés, Gyermeknap..- is minden alkalommal meghívás kapnak.
Júniusban, amikorra teljesen kitisztul, hogy kik lesznek az új kiscsoport tagjai, újra találkozhatnak a gyerekek az óvodában. Olyankor egy egész délelőttre övéké lesz az óvoda, hogy nyugodt körülmények között választhassák ki óvodai jelüket, ismerkedhessenek egymással és az óvónénikkel, játszhassanak, alkothassanak a csoportszobában vagy az udvaron. Ilyenkor van alkalma a szülőknek az óvónőkkel beszélgetni, elmondani, hogy a csemetéjük csak cumival tud elaludni, a zöld színű ételeket nem hajlandó megenni, gyakran hisztizik és földhöz vágja magát, de már majdnem sikerült róla leszoktatni, hogy szökős típus, de már ismeri a betűket és ügyesen öltözik egyedül.
Ősszel az első napon amikor megérkeznek a két óvónéni együtt fogadja őket. Megmutatják, hogy a kiválasztott ovis jel, melyik öltözőszekrényre, törölköző, fésű és fogmosó pohár tartóra van felragasztva. Bekísérik őket a csoportszobába, ahol már várja őket a négy- öt anyuka és kisgyerek. Tízóraiznak, játszhatnak egyedül, anyukával vagy az óvónénikkel együtt, majd kimehetnek az udvarra, amit fél évig minden délelőttre megkapnak a középsősöktől és a nagycsoportosoktól. Majd a közös ebéd után elköszönhetnek, de a bátrabb gyerekek az oviban is alhatnak a kis piros heverőn. A gyerekeknek egy teljes hetük van arra, hogy leváljanak az anyukájukról. Van akinek ez könnyebben és van olyan is, akinek nehezebben, lassabban sikerül. Mindenki a saját tempójában szokhatja meg az óvodát. Így lehet, hogy október közepéig is eltart mire minden családra sor kerül. Ebben az oviban ez a recept vált be a könnyek nélküli elválásra.
Máshol más módszereket alkalmaznak. A Hajnóczy utcai Óvodában az óvónénik augusztus utolsó napjaiban minden gyereket otthon, a saját környezetében látogatnak meg, így szeptemberben az óvodában „régi” ismerősként találkozhatnak újra.
Vannak akik viszont a gyors elválasztás hívei és arra esküsznek, hogy a legcélravezetőbb az, ha az első napon az anyuka beadja az óvodába a gyermekét, rögtön át is adja az óvónéniknek, ők pedig a legjobb tudásuk szerint, az óvoda szokásrendszeréhez alkalmazkodva járnak el.
Vagy így vagy úgy, de egyszer mindenkinek sikerül megszokni és elfogadni, hogy már óvodába jár.


2009-07-24
Patika az utazáshoz
A nyár sokunk számára a pihenést, feltöltődést és természetesen az
utazást rejti magában.
Ahhoz, hogy mindez minél problémamentesebb legyen, tegyünk érte és
gondoskodjunk egy praktikus gyógyszerkészletről, amit magunkkal viszünk
a nyaralásra.
Néhány támpontot szeretnék adni - a teljesség igénye nélkül - hiszen ez
a téma meglehetős szubjektivitással bír.
Kedves utazni, nyaralni készülők!
Mindenek előtt - főként külföldi utazás előtt - beteg- és
balesetbiztosítás kötését javaslom.
Külföldön mind a gyógyszerek, mind pedig az orvosi ellátás költségesebb,
főként az odautazó számára.
Ha netán komolyabb betegség, elhúzódó lázas állapot lépne fel,
feltétlenül vegyenek igénybe orvosi ellátást, melynek költségét -
természetesen érvényes biztosítás mellett - a biztosító utólag
megtéríti. (számla, blokk bemutatása mellett)
Mediterrán térségbe ill. egzotikus országba (Afrika, Ázsia területére)
való utazás előtt feltétlenül érdeklődjön a kötelező és ajánlott
védoltás(ok)ról. Ezekről már az utazást megelőzően akár hónapokkal is
érdemes tájékozódni, hiszen hatásukat egyszeri vagy akár többszöri
beadásukat követően bizonyos idő után fejtik csak ki. (segítségükre
lehet ebben a Nemzetközi Epidemiológiai Központ budapesti székhelye)
Európa országaiba utazva érdemes egy jól átgondolt - a család kisebb és
idősebb tagjaira egyaránt nézve -útipatika összeállítása.
Feltétlenül érdemes vinni:
- lázmérőt, lázcsillapítót
Csecsemőknek, kisgyermekeknek természetesen eltérő lázcsillapító
készítmény adható, mint felnőtt korban.
A gyermekeknek való készítményekből is több hatóanyag tartalmút
vigyenek, hiszen tartós ill. magas lázas állapot esetén (persze a nem
gyógyszeres - hűtőfürdő, priznic - lázcsillapítás mellett) ezek
egymással 4 óránként jól variálhatóak.
Higanyos lázmérőt (ha még használnak, bár már kivonták a forgalomból)
törékenyként, óvatosan kell kezelni, csomagolni.
- fájdalomcsillapító
Már jól bevált ill. széles skálán (fej, has, hát..) hatásos készítmény
javallott.
- görcsoldó szer
Hasfájós gyermek ill. menstruáció alatt/előtt álló nőutazóknak ajánlanám.
- hashajtó, hasfogó, bélfertőtlenítő, probiotikum
Más étel- ital kultúrájú országokban egyéni érzékenységtől függően
előfordulhat gyomorrontás.
"Idegen helyen"székelési problémákkal küszködőknek.
- hányinger ellenes szer
Utazási betegségben szenvedőknek elsősorban.
- szem-fül-orr csepp
Főként gyermekeknél fürdőzés esetén léphet fel gyulladás.
- torokfertőtlenítő
Hűtött italok, fagyi fogyasztása után gyakran előfordulhat egy kis
torokérzékenység.
- orrszívó készülék
Orrukat még fújni nem tudó piciknek.
- fényvédő krém
Gyermekeknek minimum 20, de inkább 30 faktoros naptej javasolt. (30
faktor feletti készítmények gyártását beszüntették, káros
hatóanyagtartalmuk miatt)
20-30 perccel a nap hatásának való kitétel előtt kerüljön bekenésre.
Napégés estén: Panthenol, Irix ill. kefír pakolás (próbálják ki, nagyon
jó!) az égett testfelületre.
Napszúrás estén: fájdalom- és lázcsillapító adása mellett bő folyadék
fogyasztása, hűvös, árnyékos helyen pihenés javasolt.
- Calcium ampulla vagy Calcium pezsgőtabletta
Allergia fellépte esetén nagyon hatásos.
- altató, nyugtató szer
Orvosi kontroll és javaslat mellett, utazástól, idegen helytől szorongó
ill. nehezen elalvó, rosszul alvó felnőtteknek javaslom.
- rovarriasztó szer, kullancscsipesz
- sebfertőtlenítő oldat, sebtapasz, hintőpor
- fürdető krém (Ung. hydr. non.)
Babáknak, kisgyermekeknek, sőt véleményem szerint felnőtteknek is a
legbőrbarátabb mosakodószer, hiszen nyáron a bőr különösen ki van téve a
nap, a víz (tengervíz) szárító hatásának.
Utazáshoz kapcsolódóan néhány fontos megjegyzésem a következő lenne:
Csak az itthon már jól bevált, allergiás reakciókat, mellékhatásokat nem
okozó készítményeket csomagoljanak!
Kenőcsök, kúpok szállítása, tárolása hűtést igényel!
Repülős utaknál kézipoggyászba érdemes a létfontosságú és azonkívűl
néhány más készítményt bekészíteni. (fájd. csillapító, hányinger ellenes
szer..)
Mindezen készítmények mellett a homeopátiás terápia hű támogatója
vagyok, így ezen készítmények útipatikába való bekészítését feltétlenül
javaslom. (természetesen homeopátiás tanácsadó javaslata mellett)
Betegségmentes jó utat, szép nyarat kívánok minden kedves Olvasónak!
Valkai Tímea
szakgyógyszerész


2009-07-14
Mit főzzek ma?
Burgonyát a családnak
Csecsemőknek 5-6 hónapos kortól
Miután megtisztítod,megmosod a burgonyát,darabold apró kockákra. Annyi vizet önts rá,hogy ellepje. Fedő alatt párold 15 percig,majd vedd le a tűzhelyről és hagyd,hogy a gőzben egészen megpuhuljon. Ezután róla a vizet és turmixold össze,majd helyezd vissza a tűzhelyre. Kis lángon gyors mozdulatokkal keverd habosra.
9 hónapos kortól
Hámozd meg és mosd meg a burgonyát,majd vágd apró kockákra. Pici sóval és kis darad babérlevéllel kezd el főzni úgy,hogy a víz éppen csak ellepje. Miután megfőtt,vedd ki a babérlevelet,adj hozzá egy mokkás kanál növényi margarint, törd össze villával a burgonyát.
1 éves kortól
Pucold- és mosd meg a burgonyát,majd vágd kis kockákra. Önts rá annyi vizet,hogy ellepje. Sóval és babérlevéllel kezd el főzni. Miután megpuhult, keverj hozzá tejfölben előzőleg elkevert lisztet(rizsliszt és joghurt is lehet). Keverd addig,míg újra forrni nem kezd. Étkezés előtt csepegtess bele citromlét. Felnőtteknek tálalhatod kovászos uborkával.
Feltét
Párolt csirkemell - 6-7 hónapos kortól
A csirkemellet megtisztítjuk, majd enyhén sós vízben megfőzzük.
Húzd le a húsról a bőrét és csak a jól megmosott színhúst főzd meg kis víz hozzá adásával. Miután jól megfőzted turmixold össze. Később már nem szükséges hosszú ideig turmixolni,maradhat kissé darabos is a hús.


Játékötletek zsúrra
Ki szereti?
Kössetek össze a két végénél egy kb. három méter gumit.
Álljatok bele húzzátok ki lábatokkal feszesre.
Egymás után kérdezgessétek, hogy ki szereti… pl. a fokhagymás palacsintát, a lekváros pofont…
Ha a játszótársak nem szeretik amit hallanak,ugorjanak ki a gumiból, ha szeretik, maradjanak benne.
Ki van a takaró alatt?
Az egyik játékos menjen ki a szobából, amíg a többiek közül valaki bebújik a takaró alá.
Amikor visszajött kérje meg a takaró alatt lévő játékost, hogy mutasson meg valamit magából, dugja ki valamelyik testrészét vagy ruhadarabját.
Ha kitalálja ki van a takaró alatt, kezdődhet elölről a játék.
Táncoló doboz
Töltsetek meg egy dobozt mindenféle aprósággal - csokik, cukorkák, illatos radírok, matricák…
Üljetek körbe és a szülinapos vegye a kezébe.
Szólaljon meg a zene és a zene ütemére adjátok kézről kézre.
Akinél a játékmester megállítja a zenét kivehet belőle valamit.
Addig folytatódik a játék amíg el nem fogynak az apróságok.
Betűkirakó
Vágjatok ki színes kartonból betűket és szórjátok a szőnyeg közepére.
Jelre kezdjétek el kiválogatni a saját nevetek betűit.
Az a játékos nyeri a versenyt aki a leghamarabb rakja ki a nevét.


Zsúr vagy Party
Ha zsúr, akkor otthon,esetleg a nyaralóban
Ha party, akkor divatos játszóházban
Ha zsúr, akkor legfeljebb tíz vendéggel
Ha party, akkor az egész Micimackó csoporttal
Ha zsúr, akkor nagymama palacsinta tortájával
Ha party, akkor Hercegnős vagy Verdás habos tortával
Ha zsúr, akkor gyertyával
Ha party, akkor tűzijátékkal
Ha zsúr,akkor énekszóval
Ha party, akkor a Zenemanókkal
Ha zsúr, akkor kifli katonákkal, limonádéval
Ha party, akkor pizzával és kólával
Ha zsúr, akkor együtt játszva
Ha party,akkor kifulladásig rohangálva…

